Visan tuomarit huomio!

Visalaisista kahdeksalla tuomarilla on voimassa oleva pätevyys. Jari Niskanen saavutti kansallisen I-luokan pätevyyden maaliskuun kotikisoissa. Toinen ”ykkösen” tuomari on Heikki Piirainen. Muut seuran tuomarit ovat kansallisen II-luokan tuomareita.

Voimanoston tuomarikauden päättyminen 2004-2007 alkaa vääjäämättä lähestyä. Tuomareillamme on enää reilu vuosi aikaa antaa riittävät näytöt, jotta kortti saisi jatkoa. Kortin säilyttäminen edellyttää neljän voimanostokilpailun tai kahden voimanosto- ja neljän penkkipunnerruskilpailun tuomitsemista nelivuotiskauden aikana. Penkkipunnerrus kilpailuista saa siis ns. puolikkaan merkinnän.

Seuraava tarkastelukausi on 2008-2011. Tähän mennessä seuramme tuomareista vain Pekka Klemetti ja Piritta Sivonen ovat olleet tarpeeksi aktiivisia ja tuominneet riittävän monta kilpailua saadakseen korteilleen jatkot. Muiden tuomareiden osalta siis hälytyskellot soimaan ja aktivoitukaa! Vuosi on eteenpäin pitkä aika, mutta….

Tietoa tuomarikorttien tarkastuksesta:
http://www.suomenvoimanostoliitto.fi/SVNL/Tuomarikortit2004-2007.htm

Suomen Voimanostoliiton tuomarit:
http://www.suomenvoimanostoliitto.fi/SVNL/Tuomarit2004_2007.htm