Sotkamon Visalla menestyksekäs vuosi 2006

Virpi Kehänen saavutti vuonna 2006 kaksi MM-lajihopeaa sekä SE:n 200,0kg jalkakyykyssä

Jouni Kvist nosti neljänneksi MM-kisoissa Norjassa

Jari Niskanen sijoittui neljänneksi veteraanien EM-kisoissa Tsekeissä

Tuomas Tolvanen veti maastanoston SE-lukemiksi 232,5kg

Jälleen yksi voimailuvuosi alkaa vääjäämättä taittua historiaan. On aika pysähtyä hetkeksi ja katsoa taakse; mitä tehtiin, mitä saavutettiin ja mitä jäi tavoitteiksi tuleville vuosille. Taakse jäänyt vuosi 2006 oli kieltämättä yksi seuran historian parhaista. Aktiiviseen kilpailutoimintaan osallistui ennätykselliset 21 nostajaa ja uusia urheilijoita on liittynyt mukaan seuramme riveihin kiitettävästi.

Uusi voimamaljaennätys

Kansallisella tasolla voimailuseurojen paremmuutta mittaavan Voimamaljan sijoituksemme oli menneenä vuonna kaikkien aikojen paras. Seuramme sijoittui Voimamaljakilpailussa hienosti neljännelle sijalle ennätyspistein 243. Edellemme kipusivat ainoastaan kolmanneksi sijoittunut ÅKK (332), toiselle sijalle yltänyt Tapanilan Erä (407) sekä piikkipaikan itselleen lunastanut Pietarsaaren Voimailijat (522). Erityisesti nuoret nostajamme sekä voimanoston yleisen sarjan Suomen mestaruuskisat tuottivat seurallemme pisteitä roimasti. Veteraanien osalta pistesaldoa kasvatti seuran tervaskanto Jari Niskanen.

Kevään kisakaruselli

Kevään SM-kisoihin saimme mukaan ilahduttavan paljon Kainuulais verta. Nuorten ja veteraanien penkkipunnerrukseen Äänekoskella osallistui seurastamme kahdeksan nostajaa, joista seitsemän kilpaili nuorten sarjoissa. Vuoden ensimmäisistä mitaleistamme vastasivat juniorit Erno Paavola sekä Tuomas Tolvanen. Maaliskuussa saimme kunnian isännöidä nuorten ja veteraanien voimanoston SM-kisoja, joihin osallistui lähes 130 nostajaa. Rutinoitunut talkooväki hoiti kisajärjestelyt kunnialla ja paikallinen media huomioi kisat tapansa mukaan hienosti. Muun muassa Kainuun Sanomat julkaisi kisoista kuusi isoa uutista. Kahdeksan nostajaa kotilavalla veti lehtereille myös isot määrät kiinnostunutta yleisöä. Mitalin kotikisoista saavuttivat Erno Paavola, Tuomas Tolvanen sekä Jari Niskanen.

Yleisen sarjan mestaruuksista nostettiin Ylöjärvellä. Kahdeksan nostajan joukkue toi kotiin tuomisina viisi mitalia. Mitalit ripustettiin Virpi Kehäsen, Helena Kvistin, Asko Sirviön, Jouni Kvistin sekä Mika Smuran kaulaan. Kaiken kruunasi Kehäsen kyykkäämä uusi Suomen ennätys 200,0 kiloa sarjaan alle 56kg. Kyseessä on rauta, josta useimmat saman painoiset miesnostajat vielä haaveilevat.

Yleisen sarjan penkkipunnerruskisat kärsivät seuramme osalta inflaation. Liekö kisojen järjestäminen kaukana Ahvenanmaalla säikyttänyt muutamat potentiaaliset mitalistit pois kisoista. Kaukana? Se riippuu, mistäpäin maapalloa asiaa tarkastelee. Pieni ja pippurinen Riikka Auvinen piti Visan värejä kunniassa kaukaisilla saarilla punnertamalla SM-kultaa.

Visa osallistui Salossa järjestettyihin joukkuekisoihin kahdella joukkueella. Seuran materiaali on ilahduttavasti leventynyt. Kisojen iloisin yllätys oli Tuomas Tolvasen tekemä junioreiden maastanoston Suomen ennätys 232,5kg. Joukkueet saavuttivat kovatasoisessa kilpailussa neljännen ja kuudennen sijan. Vuodesta 1998 lähtien jatkunut mitaliputki katkesi, mutta vain hetkellisesti. Tungos 2007 joukkueisiin on kova ja kisojen järjestäminen MM-kisan jälkeen mahdollistaa myös maajoukkuenostajiemme mukana olon.

Kolme Visalaista maajoukkueessa

Kolme seuramme nostajaa puki kuluneena vuotena sinivalkoisen maajoukkueasun ylleen. Jari Niskanen nosti upeasti neljänneksi Tsekin Prostejovissa pidetyissä veteraanien Euroopan mestaruuskisoissa. Virpi Kehänen ja Jouni Kvist matkustivat Norjan Stavangeriin kovin, mutta realistisin tavoittein. Virpin epäonneksi penkkipunnerruksessa ei syntynyt hyväksyttävää tulosta ja mitalihaaveet kariutuivat ennen viimeistä osalajia. Virpi sai kuitenkin pieneksi lohdutukseksi kyykyn ja maastanoston lajihopeat, mikä on erittäin hyvä saavutus. Jouni Kvist nosti neljänneksi, mikä on hänen viisitoistavuotisen nostouran paras saavutus – tähän mennessä.

Talkootyö voimissaan

Suomen mestaruuskisojen järjestäminen ei onnistu ilman hyvää tukiorganisaatiota. Kisapaikan rakentamiseen, tulospalveluun, lavatyöhön, muonitukseen, siivoukseen sekä kisamyymälän pitoon sitoutui jälleen usean kymmenen ihmisen joukko, jota on syytä kiittää näin vuoden päätteessä. Seuran kotisivut ovat muodostuneet entistä merkittävämmäksi tiedotuskanavaksi. Timo Salmisen tekemät ja ylläpitämät sivut ovat kasvattaneet kävijämääriään tasaisesti koko vuoden ajan ja lähentelee nykyisellään jo tuhatta yksittäistä kävijää kuukaudessa.
Talkooporukan selkeä primus motor on Jari Niskanen, joka on tehnyt menestyksekästä työtä seuran eteen jo vuosien ajan. Jarin poika Ville kasvaa pikku hiljaa isänsä saappaisiin. Nuoresta iästään huolimatta Ville on ollut suurena apuna kilpailujen järjestelyorganisaatiossa vastaamalla suurelta osin kisojen tulospalveluista. Vuoden päätteeksi seura vietti ratkiriemukkaat pikkujoulut hotelli Tuliketussa. Virallisen osuuden lisäksi käytiin hyvät jälkipelit ja -spekulaatiot vuoden tapahtumista sekä suunniteltiin entistä vahvempia strategioita tulevalle vuodelle 2007.

Koko seuran puolesta haluamme esittää vielä kerran parhaat kiitokset kaikille seuran toimintaan osallistuneille, sekä

VAHVAA JA MENESTYKSELLISTÄ UUTTA VUOTTA 2007