Visalle unelmasopimus

Sotkamon Visa on solminut tänään mittavan yhteistyösopimuksen Norjalaisen öljy-yhtiö Statten Oilin kanssa. Sopimus on kestoltaan viisi vuotta ja sisältää viiden vuoden jatko-option. Nimetön tietolähde on vuotanut julkisuuteen tietoa sopimuksen summasta, joka on voimanostopiireissä ennen näkemätön. Vuositasolla kuusinumeroinen saldo ylittää reilusti Suomen Voimanostoliiton vuosibudjetin.

Olemme iloisesti yllättyneitä Norjalaisten yhteydenotosta. ”Tulevina vuosina seuramme nostajien ei tarvitse kyyröttää pitkiä kisamatkoja autossa, vaan käytämme auliisti sinivalkoisia siipiä” – julisti seuran puheenjohtaja Tommi Korhonen. Sopimuksen myötä Sotkamon Visan urheilijoille tarjotaan myös ainutlaatuista mahdollisuutta siirtyä seuran palkkalistoille ja voimanoston täysammattilaisiksi. Uutisesta riemuitsivat ennenkaikkea seuran ykkösnyrkit Virpi Kehänen sekä Jouni Kvist. ”Olen aina haaveillut siitä, että voisin harrastaa voimanostoa työkseni, mutta en olisi kuvitellut että se voisi olla millään tavalla mahdollista” – hehkutti Kuopiosta treenien lomasta tavoitettu Kehänen. Kvistin murheena entisessä upseerin työssään ovat olleet viikkojen mittaiset leirit, joiden sovittaminen treenikalenteriin on ollut erittäin haastavaa. ”Nyt voin keskittyä lempiurheiluuni sataprosenttisesti, joka varmasti näkyy yhteistuloksessa jo loppuvuden arvokisoissa”. Sotkamon Visa on harkinnut palkkaavansa listoillensa myös läjän ulkomaisia urheilijoita. ”Tavoitteena on nousta voimamaljatilaston kärkeen jo kuluvana vuonna. Nykyisella nostajakaartilla emme siihen ehkä pysty, mutta 3-5 MM-tason nostajan avulla kuittaamme maljan helposti Kainuuseen” – täsmentää seuran pitkäaikainen uranuurtaja Jari Niskanen.

Norjalaiset ovat kiinnittäneet erityistä huomiota Sotkamolaisten poikkeuksellisen hyvään kansalliseen ja kansainväliseen menestykseen. Uunituoreen sponsorin vaatimuksesta Visan kotisivut päivitetään ensi tilassa kansainväliselle kielelle. Statten Oilin tiedotusosasto huolehtii sivustomme norjankielisestä toteutuksesta. Sivustomme saavat aivan uudenlaisen ilmeen uuden palveluntarjoajan myötä, iloitsi Visan webmaster Timo Salminen. Samalla Salmisesta tulee Visan historian ensimmäinen palkattu seuratyöntekijä. ”Nyt pääsen tekemään mielenkiintoista työtä seuran parissa” – kertoi Salminen tuoreeltaan. Salmisen perhe joutuu muuttamaan sopimuksen myötä yhtiön pääkonttorille Stavangeriin. Asumme yhtiön omistamassa 200 neliön merenranta talossa ja vaimoni Seija pääsi yhtiön talousosastolle töihin, Salmiset pureskelivat pikaista elämänmuutostaan.

Money talks – bullshit walks, totesi Statten Oilin toimitusjohtaja Audunn Bjorgen sopimuksen allekirjoitustilaisuudessa Stavangerissa. Stavangeriin Sotkamosta sopimuksen allekirjoitukseen matkustivat seuran puheenjohtaja Tommi Korhonen, sihteeri Jouni Kvist ja webmaster Timo Salminen. Sotkamolaisdelakaation turvallisuudesta vastasivat Juha Hiltunen, Pasi Kähkönen ja Markus Kvist.

Uusi sopimus tuo tullessaan myös yhteistyön Norjan maajoukkueen kanssa. Ennestään Norjan maajoukkueen kanssa yhteistyötä tehnyt Statten Oil vaatii Visan lisenssinostajilta osallistumista vähintään neljään leiriin vuoden aikana. Leirit ovat kestoltaan 5-7 päivän mittaisia. Ensimmäinen leiri järjestetään heti yleisen sarjan EM-kisojen jälkeen 12.-18.5.2008 Norjan Stavangerissa. Leirin vastuuvalmentajana toimivan Dietmar Wolffin kanssa on alustavasti sovittu kahdenkymmenen visalaisnostajan osallistumisesta. Mikäli paikkoja ei saada täyteen, niin otamme mukaan seuran ulkopuolisia lupaavia juniorinostajia.

Muut leirit 2008:
16.-22.6. Pireus, Kreikka (Leirin johtaja Pyrros Dimas)
4.-10.8. Sofia, Bulgaria (Leirin johtaja Naim Suleiman)
15.-21.9. Vejle, Tanska (leirin ohessa osallistuminen WEU-CUP:iin, leirin johtaja Jarmo Virtanen)
13.-19.10. St. John’s, Kanada (Kvist ja Kehänen 13.10.-9.11. mm-kisoihin asti, leirin johtaja Dietmar Wolff)
8.-12.12. Oslo, Norja (leirin johtaja Sergej Bogatshev)

Sopimusneuvotteluissa tuli myös esille, että Statten Oil pyrkii ostamaan itselleen suurimmat välinevalmistajat Titanin, Metalin ja Inzerin. Markkinointisektorin johtaja Kjell Olafsson lupasi Visalaisille rajattoman osto-oikeuden nostovarusteisiin. Seuraavat kaksi vuotta näyttävät Visan kannalta entistä valoisemmalta. Tästä on hyvä jatkaa kohti juhlavuotta 2009!

Tsemppiä kaikille treeneihin ja hauskaa Aprilli-päivää!